«

»

Sie 25 2018

Polowanie w żółtej strefie

Św. Hubert w Miedniku Moje tegoroczne letnie polowanie w Ugoszczy odbywało się na terenach objętych „żółtą strefą”, czyli zapowietrzonych ze względu na afrykański pomór świń. I chociaż po dzikach tego nie widać, należy przestrzegać wielu obostrzeń, ograniczających rozprzestrzenianie się choroby, chroniąc przede wszystkim gospodarstwa rolne i hodowlane o profilu mięsnym. Nie ułatwia to polowań, szczególnie w przypadku pozyskania dzika, z którym postępowanie jest dość uciążliwe. Trzeba, oprócz zachowania odpowiednich warunków podczas patroszenia, dostarczyć go do punktu przechowywania tusz na czas badania, a trwa to zazwyczaj kilka dni, po czym – w przypadku tuszy zdrowej – można przeprowadzić rutynowe badanie weterynaryjne w kierunku włośni. Kontenerowe chłodnie są rozstawione w terenie objętym kwarantanną, a ich wykaz znajduje się w miejscach wyłożenia książek ewidencji polowań indywidualnych. 
W Miedniku – niewielkiej osadzie leśnej, w pobliżu leśniczówek Leśnictw Wrotnów, Stoczek i Miednik, koło LOT-HAZ z Siedlec ustawiło naturalnej wielkości statuetkę św. Huberta, przy której odbywają się zbiórki myśliwych przed uroczystymi wydarzeniami w łowisku. W pobliżu stoi wiekowy dąb – pomnik przyrody, który w czasie wichury utracił gruby konar. Dziwnym trafem, upadając i roztrzaskując się na podstawie statuy nie uszkodził jej w najmniejszym nawet stopniu. To chyba dowód na świętość naszego patrona, bo inaczej szczęśliwego ocalenia figury wytłumaczyć się nie da. Ocalaly cudem
Tegorocznego dzika pozyskałem z przenośnej, aluminiowej zwyżki, którą ustawia się bez trudu w miejscu, w którym „coś się dzieje”, czyli przy trasach wyjścia dzików do dojrzewających upraw kukurydzy. Warunkiem udanych polowań z takich zwyżek jest wszakże dobra pogoda, która w tym roku była nadzwyczaj łaskawa. Ciepłe, bezwietrzne noce, pogodne niebo i brak komarów, które ze względu na panującą na Mazowszu suszę nie miały warunków do namnożenia się i dokuczania w czasie polowania. Urokliwe miejsce „Długie łąki”, zbuchtowane przez dziki było, jak co roku kapryśne i ratować się trzeba było zwyżką o łatwej do wykonania konstrukcji.
Może uda się jeszcze kiedyś, jeśli zdrowie pozwoli zapolować w ugoszczańskich lasach, gdzie polowanie gwarantuje niezapomniane przeżycia, a ich atmosfera sprzyja znakomitemu wypoczynkowi.    

Długie łąkiZwyżka składanaDzik w chłodni kontenerowej w Żeleźnikach-50kg       

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *